Spring til indhold

Om Projektet

I Børnekohorten møder du et personale med forskellige faglige baggrunde. De fleste af os finder du i Børnekohortens lokaler på H.C. Andersens Børne- og Ungehospital.

Har du spørgsmål, er du altid velkommen til at kontakte os:
Tlf.: 65 41 32 44 eller mail: ode.hca.obk@rsyd.dk


Projektleder Tina Kold Jensen
Professor, journalist, cand.med., ph.d. på Miljømedicin, J. B. Winsløws Vej 17, 2. sal., 5000 Odense C
Tlf.: 65 50 30 77
Mail: tkjensen@health.sdu.dk

 

Projektkoordinator Henriette Kyhl
Jeg er uddannet Cand.Scient og har i en årrække arbejdet med sundhedsfremmende projekter. Jeg har været med til opstarten af projektet fra ultimo 2009.
Tlf.: 51 48 84 34
Mail:henriette.kyhl@rsyd.dk

 

 

Projektsekretær Lene S. Bang
Jeg er uddannet lægesekretær, og har siden 2004 været ansat på OUH på Gynækologisk/obstetrisk Afdeling, og senere på Afdelingen for Mavetarmsygdomme.Jeg har været ansat i Odense Børnekohortesiden februar 2013.
Tlf.: 65 41 32 44
Mail: lene.s.bang@rsyd.dk

 

Bioanalytiker Joan Grube
Jeg er uddannet bioanalytiker. Jeg har i mange år arbejdet med blodprøvetagning på børn i alle aldre. Jeg har desuden undervist andre bioanalytikere i at tage blodprøver på børn. 
Jeg har været ansat siden maj 2011.
Tlf.: 23 47 27 14
Mail: joan.grube@rsyd.dk

 

Bioanalytiker Ulla Fisker Rasmussen
Jeg er uddannet bioanalytiker, og jeg har mange års erfaring med blodprøvetagning på børn. Jeg har været ansat siden marts 2012.
Tlf.: 30 63 18 53
Mail: ulla.fisker.rasmussen@rsyd.dk

 

Bioanalytiker Lene Clausen
Jeg er uddannet bioanalytiker, og har mangeårig erfaring i at tage blodprøver på børn. Derudover har jeg i mange år undervist og oplært andre. Jeg har været ansat siden januar 2013.
Tlf.: 65 41 32 44
Mail: lene.clausen1@rsyd.dk

 

Bioanalytiker Mette Vogn Hviid 
Jeg er uddannet bioanalytiker. Jeg har mangeårig erfaring med blodprøvetagning på børn. Jeg har været ansat i den pædiatriske forskningsenhed siden 2007, og har derfor været med fra projektets start ultimo 2009.
Mail: mette.vogn.hviid@rsyd.dk

 

Psykolog Anne Abildgren Østerbye 
Jeg er uddannet cand.psych. og ansat i Børne- og Ungdomspsykiatriens forskningsenhed. 
Jeg er tilknyttet projektet ”kognitiv test af skolebørn”, som er et samarbejde mellem Odense Børnekohorte, 
Miljømedicin (SDU) og Børne- og Ungdomspsykiatrien i Odense. Jeg har været ansat siden oktober 2017.
Tlf.: 24 61 56 74
Mail: anne.abildgren.osterbye@rsyd.dk

 

Psykolog Cecilie Schandorff Faurbye
Jeg er uddannet cand.psych. og ansat i Børne- og Ungdomspsykiatriens forskningsenhed. 
Jeg er tilknyttet projektet ”kognitiv test af skolebørn”, som er et samarbejde mellem Odense Børnekohorte, 
Miljømedicin (SDU) og Børne- og Ungdomspsykiatrien i Odense. Jeg har været ansat siden september 2018.
Tlf.: 24 66 93 41
Mail: 
cecilie.schandorff.faurbye@rsyd.dk

 

Her på siden kan I også se, hvem der sponsorerer projektet og hvilke bevillinger der er givet. 

Odense Børnekohorte
  • Kløvervænget 23C
  • 5000 Odense
  • Telefon: 65 41 32 44
Logo Odense børnekohorte