Spring til indhold

Ansatte i Odense Børnekohorte.

Odense Børnekohorte består bl.a. af følgende personale

I Børnekohorten møder du et personale med forskellige faglige baggrunde. De fleste af os finder du i Børnekohortens lokaler på H.C. Andersens Børne- og Ungehospital, OUH. 

 

Projektleder Tina Kold Jensen
Professor, journalist, cand.med., ph.d. på Miljømedicin, J. B. Winsløws Vej 17, 2. sal., 5000 Odense C
Tlf.: 65 50 30 77
Mail: tkjensen@health.sdu.dk

FOTO ER PÅ VEJ.

     *   *   *

 

Projektchef Henriette Kyhl.
Jeg er uddannet Cand.Scient og har i en årrække arbejdet med sundhedsfremmende projekter. Jeg har været med til opstarten af projektet fra ultimo 2009.
Tlf.: 51 48 84 34
Mail:henriette.kyhl@rsyd.dk

Projektkoordinator Henriette Boye Kyhl

 

     *   *   *

 

Projektsekretær Lene S. Bang. 
Jeg er uddannet lægesekretær, og har siden 2004 været ansat på OUH, til at starte med på Gynækologisk/Obstetrisk Afdeling, og senere på Afdeling for Medicinske Mavetarmsygdomme. Jeg har været ansat i Odense Børnekohorte siden februar 2013. 
Tlf: 6541 3244
Mail: Lene.s.bang@rsyd.dk

Projektsekretær Lene Bang

 

     *   *   *

 

Bioanalytiker Joan Grube.
Jeg er uddannet bioanalytiker. Jeg har i mange år arbejdet med blodprøvetagning på børn i alle aldre. Jeg har desuden undervist andre bioanalytikere i at tage blodprøver på børn. 
Jeg har været ansat siden maj 2011.
Tlf.: 23 47 27 14
Mail: joan.grube@rsyd.dk

Bioanalytiker Joan Grube

 

     *   *   *

 

Bioanalytiker Ulla Fisker Rasmussen.
Jeg er uddannet bioanalytiker, og jeg har mange års erfaring med blodprøvetagning på børn. Jeg har været ansat siden marts 2012.
Tlf.: 30 63 18 53
Mail: ulla.fisker.rasmussen@rsyd.dk

Bioanalytiker Ulla Fisker Rasmussen

 

     *   *   *

 

Bioanalytiker Lene Clausen.
Jeg er uddannet bioanalytiker, og har mangeårig erfaring i at tage blodprøver på børn. Derudover har jeg i mange år undervist og oplært andre. Jeg har været ansat siden januar 2013.
Tlf.: 65 41 32 44
Mail: lene.clausen1@rsyd.dk

Bioanalytiker Lene Clausen

 

     *   *   *

 

Bioanalytiker Zunaida de la C. Pelegrino

Jeg er uddannet Bioanalytiker og har været i Odense Børnekohorte siden sept. 2019. Zunaida skal udføre børneundersøgelser i projektet, sammen med de andre bioanalytikere.

Hør en hilsen fra Zunaida ved at klikke her.

Mail: Zunaida.de.la.C.Pelegrino@rsyd.dk

Bioanalytiker Zunaida Pelegrino 

 

     *   *   *

 

Bioanalytiker Ulla Thostrup

Jeg har været ansat i Odense Børnehorte siden 2015.

Mail: Ulla.Thostrup.Jensen@rsyd.dk

Bioanalytiker Ulla Thostrup

 

     *   *   *

 

Bioanalytiker Mette Vogn Hviid.

Jeg er uddannet bioanalytiker. Jeg har mangeårig erfaring med blodprøvetagning på børn. Jeg har været ansat i den pædiatriske forskningsenhed siden 2007, og har derfor været med fra projektets start ultimo 2009.
Mail: mette.vogn.hviid@rsyd.dk

Bioanalytiker Mette Vogn Hviid

 

     *   *   *

 

Psykolog Anne Abildgren Østerbye.
Jeg er uddannet cand.psych. og ansat i Børne- og Ungdomspsykiatriens forskningsenhed. 
Jeg er tilknyttet projektet ”kognitiv test af skolebørn”, som er et samarbejde mellem Odense Børnekohorte, 
Miljømedicin (SDU) og Børne- og Ungdomspsykiatrien i Odense. Jeg har været ansat siden oktober 2017.
Tlf.: 24 61 56 74
Mail: anne.abildgren.osterbye@rsyd.dk

Psykolog Anne A. Østerbye

 

Assistenter:

Camilla M. Thinggaard
Camilla J. Christensen
Caroline Stougaard
Freja Anderson
Gunilla Calov
Line Hust
Line Refer
Nanna L. Andersen
Nicoline Bebe
Sandra Nielsen
Sanne S. Piil